פרשת חיי שרה

הרב סןלוביצ'יק בספרו עמודו של עולם (על אברהם אבינו) מביא את המדרש שמביא רש"י שמסביר ששרה הייתה גם בת מאה ,גם בת עשרים וגם בת שבע,

כלומר: התורה רצתה להדגיש כי גם בגילה המופלג הייתה חכמה כבת מאה , יפה וזריזה כבת 20 , ותמימה ומלאת אמונה ללא ספיקות כמו בת 7.

אין מדובר פה בסדר אנכי של חיי שרה ובתיאור של תולדות חייה , אלא בהדגשה כי ממרום גילה לא הייתה בת 127 שנים , אלא בת מאה ,כבת 20 וכבת 7.

וכדברי הרב:

"מצד התהליכים הכימיים , אין כל דרך לשמר בגיל העמידה את הנעורים הביולוגיים…אך במישור התגלותה של הנפש ,אפשר גם אפשר לראות נעורים ובגרות ואפילו ילדות כחוויה בו זמנית."

ישנם אנשים זקנים שהם מלאי מרץ ויופי (פנימי וחיצוני),זריזות , תמימות ואמונה כצעירים וישנם אף צעירים שחושבים וחשים בכבדות של זהותם….

והנה מוסיף הרב (עמוד 81 בספר הנזכר) :" פיטר פן גיבור סיפרו של ברי היה ילד שסירב לגדול ולקבל על עצמו אחריות , אך שרה בגיל עשרים הייתה כבר בוגרת ומפותחת לחלוטין ועם  זאת המבוגר שבשרה לא פגע בילד שלה"

אז פיטר פן טעה ובגדול.!!!

לפעמים אני יושב בחדרי ומולי אבא ,אמא ובן ושומע סיפורים שלא הייתי מאחל לילדיי לשמוע אותם בגיל 16 או 17 ואני חושב לעצמי ,כי אין סיכוי שהנער יוכל לתפוס את העולם כבן 7 – בתמימות , בזריזות ובאמונה גדולה , בטח אחרי מה שעבר ועלה מסיפוריו ומסיפורי הוריו, אבל אני מרגיש כי מעבר לחיבוק הגדול שאני רוצה לתת לו (ולעיתים אף להוריו) , אני רוצה לומר לו –"תישאר קצת ילד", אל תתבגר מהר מדי , חשוב שישאר בן הילדותיות ,הרצון לשחק, לשמוח ,להיות משוחרר ולהתחדש ולהתפתח

ןלעיתים אני רואה מולי תלמיד בכיתה יב' כשעוד רגע קט אנו מוציאים אותו לחיים והוא יותר מדי מלא תמימות והתחדשות ואינו מודע לעובדה כי צריך גם לעיתים לקבע מחשבות ודעות ולהיתקבע , אז היכן עובר הגבול? מהו המינון הנכון לשלושת השלבים שאנו רוצים שיהיו בו תמיד?!

שאלה גדולה ומאד אישית!

הרב סולוביצ'יק  כותב בהמשך דבריו כי 3 שלבים אלו: הילדות , בגרות וזקנה הם מקבילים ל-3 עקרונות ביהדות – תלמוד תורה (השיא-  בזקנה) , תפילה – (השיא בבגרות) והאמונה(–שיאה בילדות) ואת שלושתם צריך האדם בכל שלב של חייו .

אם כי את המינון תכתיב הקהילה והמקום בו הוא גדל , כמו גם הדרכים הבסיסיות שאליהן הוא חשוף.

אז התחלנו בניסיון לתת כיוון לפיתרון בעיה סבוכה זו!.

צוות יקר!

אנו עוסקים בשלב שבו תלמידנו מתפתחים מילדות לבגרות , מלב האמונה לשלב התפילה , מהתמימות הבסיסית לראיה המורכבת , אבל אל לנו לשכוח גם את הזקנה וההמשך , הנקודה בה נרצה לחלוק את תלמידנו גם בעתיד!

ולכן – האחריות עלינו כבדה מאד.

יהי רצון שנזכה!

                                                                                 בברכת שבת שלום

                                                                                   הרב ספי שרמן