פרשת נח – 'האדם השני'

נח נכנס אל התיבה , עם משפחתו לאחר שניסה להתמודד עם העולם סביבו ולא כל – כך הצליח.

אומר המדרש כי נח התחתן רק בגיל 500 כי הביט ימין ושמאל ולא ראה סיבה להוליד ילדים לעולם כה מסואב , מושחת ומלא חמס.

עיקר בעיתו של נח לא הייתה גזל , גניבה , וכדומה , אלא גזל שהוא ברשות החוק , עבירות בין אדם לחברו שאי אפשר להעמיד לדין עליהם , לכאורה כפיים נקיות אבל זאת צביעות ..

(הגזל בדור היה בפחות משווה פרוטה).

לעולם שכזה אין לי רצון להביא ילדים – כך אומר לנו נח., אולם בגיל 500 כשהוא מבין שהעולם כניראה לא ישתפר וילך לכליון והנה הולכת להגיע קטסטרופה, מחליט נח שנקרא "האדם השני" , להביא ילדים לעולם כי הוא מבין שהוא נבחר להיות זה שיתחיל את העולם החדש לאחר המבול.

הרש"ר הירש (מגדולי פרשני התורה במאה ה-19 מגרמניה ) כותב בפירושו לתורה כי שלושת הבנים שנולדו לנח הם המביאים לידי ביטוי את המשך  (או התחלת)העולם הישן והחלפתו בחדש וגם אולי (ואת זה מוסיף אני) את התיקון לעולם הישן.

שם – שקורא בשמות לכולם , מגדיר את הצד המוסרי והרוחני.

חם – שמגדיר את החושניות , הרגש והדחפים להמשיך ולשכלל את העולם.

יפת – המחדש והמקדם את הצד האסתטי , היופי , האצילות וההדר.

3 כוחות אלו רק אם יהיו בתיבה אחת יוכלו לתת תשובה – לצביעות החמסית שכלתה את העולם.

לפעמים אנו יוצאים להילחם בעד דברים צודקים , ובטוחים כי רוממות , צדק ומוסר בפינו ובליבנו וזה ניראה כל כך מתוק ורומנטי, אולם לפעמים חוסר הבנה שלנו (ואולי לא רוצים להבין) נותן לסיטואציה , קונוטציה שלילית.

אתן דוגמא: בפורום חינוכי שהייתי נוכח בו בתחילת השנה העלו אנשי חינוך , שאני מעריך מאד, את הצורך בדאגה לתלמידים ממערכת החינוך שמגורשים מהארץ מפני שרשויות החוק החליטו שהוריהם הגיעו לכאן  (ולעיתים הם עצמם ) בניגוד לחוק והם בעצם בחזקת עבריינים , ועד שלא ישונה החוק אי אפשר להשאירם בארץ , וכך גם פסק בית המשפט .

חשבתי כי מן הראוי אכן להפגין ולמחות בפני הרשויות ואף לשוחח על כך עם תלמידנו ולו בגלל העובדה ש: "אבות אכלו בוסר , ושיני הבנים תקהינה"?! כלומר: ההורים עברו על החוק, אך מה אשמים הילדים?

וכן אולי נגמיש החוק ונלך לקולא?! הרי מדובר פה בצעירים חסרי ישע , הסכמתי בליבי לעיניין זה. ואף תמכתי , (בכלל ,מזה שנים אני בדיאלוג עם התלמידים לגבי העובדים הזרים שצריך להשאירם בארץ – לא תמיד זה פופולארי בקרב תלמידים שחיים בשכנות אליהם)

המשכתי ואמרתי לחברים שהיו נוכחים על העובדה שבקיץ נהרג סלומון טקה עולה מאתיופיה בנסיבות טראגיות ולא יכול להתחיל את שנת הלימודים , ולהבדיל אלפי הבדלות נרצחו על ידי מחבלים מרצחים הנער דביר שורק והנערה רנה שנרב ולא יתחילו לימודים ב- 1/9, זה קרה בקיץ , לא הספקנו לציין זאת או לשוחח עם תלמידנו

אז בואו נקים פינות זיכרון , מכתבי עידוד למשפחות , נשלח משלחות תנחומים וכו'.

לתדהמתי כל הנוכחים ששמעו ממני אמרו כי לא יתייחסו לכך בתחילת השנה – לא בשיח , לא בפינת זכרון ולא בלימודים …ולא במכתב. ואפילו לא תמונה ועידוד למשפחת שנרב שגרה בלוד או למשפחת טקה מחיפה.

אמרתי להם שאני חושב שמכתב מתלמיד מבית הספר ממלכתי מצפון תל – אביב לעידוד המשפחה שווה אלף מכתבים מההתיישבות ביהודה ושומרון.

אז אולי זו דוגמא שלילית ומקרית , אך מהכרותי את הנוכחים ואת המצב בארץ אני בטוח שאיננו חיים בתקופת הצביעות של דור המבול , ולא צריכים את נח כשיציל את העולם אלא רק לנהוג ברוחב לב ומחשבה ולחשוב על כולם , כמו גם על האינטרסים שיש לכולנו בבואנו לתמוך בתלמידים ומשפחות ובסוגיות הומניטריות חשובות ,

אז בואו נחשוב ונפעל על פי הקריטריונים של העולם החדש שמיוצגים על ידי "האדם השני".

                                                                                         בברכת שבת שלום

                                                                                           הרב ספי שרמן