פרשת כי תבוא

בפרשתינו אנו מצווים לערוך ברית מחודשת מיד בכניסתנו לארץ, ונשאלת השאלה הרי כרתנו כבר מספיק בריתות ביציאת מצרים , במתן תורה , ובעוד הזדמנויות ומשברים שהיו במדבר (ואני כבר לא מדבר על בריתות שהיו קודם לגלות מצרים – עם נח , אברהם וצאצאיהם)

ואם כן מדוע יש צורך בברית חדשה? ואם כן מהי משמעותה המיוחדת?!

התורה מדגישה כי ברית זו – תיעשה על הר עיבל , הקמת גל אבנים ועליו תכתב התורה , הקמת מזבח והקרבת עולות עליו.

י אני חושב שיש מספר סיבות לברית המחודשת או לחידוש הברית.

  1. אנשים חדשים: דור המייסדים של העם כבר מת ונעלם , וקם דור חדש ולכן יש צורך בחידוש הברית שלא כל כך מוכרת להם.
  2. אנשים שחוקים : עברה תקופה מאז הברית בסיני ואנשים נשחקים בקשר שלהם עם האלוקים , וכן גם במחויבויות שלהם , בהגדרת הזהות וביכולת שלהם לתמרן בין המצוי לרצוי, בין המציאות לאידאל , בין האידיאולוגיה והרצון לחיות חיים רגילים
  3. משהו חדש מתחיל : נכנסים לארץ ובתנאים חדשים  מה שמצריך את חידוד המסרים ואולי מסרים חדשים , לגמרי , שאנו ניהיה חשופים אליהם מעתה והלאה

3 הסיבות הללו חייבו את משה רבינו להכריז על כריתת ברית חדשה בכניסה לארץ.

28 שנים לאחר שכבשו וחילקו את הארץ ערך יהושוע בן נון חידוש ברית נוסף בשכם שבו הוא משחזר את ברית סיני ומוסיף עליה , וגם ם כניראה היה צורך לכך , מפני שאנו חווים מציאות אחרת , שחיקה והתווספות של קהל רחב שלא היה במעמד הברית הקודם.

ישנן נקודות בחייו של האדם שבהן הוא חייב לחדש את הברית.

במימד האישי – ראש השנה – בתקיעת השופר במרכזו – הוא חידוש ברית אישי של האדם עם העולם ועם הקב"ה, בכל שנה אנו משתמשים בשופר על מנת לחדש את הברית , ולהזכיר לעצמנו עניינים שצריך לשפר , לחזק ולעיתים אף להמציא מחדש ( שופר = "שפרו מעשיכם").

ויש גם את חידוש הברית הבינאישי , לא מזמן ציינתי עם משפחתי הקרובה את חתונת הכסף (25 שנות נישואים…) וילדיי ערכו לנו טקס נישואים אלטרנטיבי , כאותו צורך של חידוש ברית – לא לראות הכל כברור מאליו , להסתכל אחורה אך בעיקר קדימה ולראות מה צריך לשפר ולתקן , כמו גם לשנות ולתת דחיפה מחודשת.

אך יש גם את חידוש הברית הלאומי – בכל כמה שנים או חודשים , אנו הולכים לקלפי על מנת לבחור הנהגה שתוביל אותנו.

אני רואה זאת כחידוש הברית בנינו כיחידים מול לאום וחברה וקהילה.

לצערינו לרוב נלוות לחידוש ברית זו גם אמירות בוטות , גסות ופוגעניות , אך בסופו של דבר כמו כל לידה מחודשת – אני רואה בחידוש ברית זו הזדמנות , להתחדשות להבנה מחודשת של הצורך ביצירת חברות שיתופית, יהודית ודמוקרטית  ובעיקר כתמרור תזכורת לנו כי כולנו עם אחד עם עבר ועתיד משותפים..

בימים האחרונים אני קורא את הספר "ילדים בסדר גמור" של חנה יבלינקה שנתן לי ידידי עמי אבן ( ותודה על המתנה ליום ההולדת). המספרת על הילדים שנולדו בעשור לאחר קום המדינה , לחמו את מלחמות ישראל והיו בעצם הדור הראשון (או השני – תלוי איך מסתכלים על זה) שגדל פה בארץ לאחר הקמת המדינה .

אני רואה בהם את מחדשי הברית שנכרתה , (ומגילת העצמאות בתש"ח) אלו שצריכים לחדש ברית "ישנה" ולהתאימה למציאות, סיפור חייהם הוא סיפור חידוש הברית – ואולי גם שלנו

אז בואו ניקח את אתגר "חידוש הברית" מהפרשה , למימד האישי והבין אישי והלאומי.

נבחר לנו נקודות ונחדש אותם.

                                                       בברכת שבת שלום ושנה טובה

                                                                הרב ספי שרמן