פרשת כי תצא

"לא תראה את שור אחיך או שיו נדחים והתעלמת מהם השב תשיבם לאחיך"

( פרק כג' פסוק א').

מצוות השבת אבדה – היא מצווה חשובה ביותר, המביאה את האחווה , המחויבות והערבות ההדדית  לאחד משיאיה .

לא מדובר במחווה של רצון טוב מוגבל בזמן וברצון המוצא, אלא ממש מצווה עם פרטים ודקדוקים רבים ובעיקר רצון עז להחזיר את המציאה שמצאנו בעליה שכלל איננו מכירים.

הוריה של אשתי גרים בשכונה חרדית, וראיתי מגנט על אחד הדלתות, בחדר המדרגות ועליו

"תפילה למציאת אבדה " – כלומר למי שהלך משהו לאיבוד . הוא מתפלל ואולי תמצא אבדתו ע"י מאן דהו ותגיע אליו.

זה מזכיר  –  לי שפעם הייתי בחתונה        ועיינתי בספר שעסק בתפילות ועצות על פרנסה – והכל היה כתוב  שם רק לא עצה אחת – לעבוד ( בטח אתם מבינים באיזו עיר האולם…)

אז אולי בנוסף לתפילה למציאת אבדה עדיף גם ובנוסף לעשות מאמצים  למצוא אותה בעצמינו ….

אבל חשבתי על עוד משהו – אולי לתקן תפילה "להשבת אבדה".

מהי המוטיבציה שלנו להשבת אבדה שמצאנו שבסוף יש סיכוי שתישאר אצלנו  ?!.

אני חושב שהדגשת התורה  " השב תשיבם "    – באה להדגיש כי עלי לעשות הכול כדי להשיב את האבדה ואפילו להתפלל  ושנכון  שהרי האבדה איננה פרי עבודה מאומצת ושכר על עבודה אלא מציאה שמחובתי להחזירה    לבעליה  ולכן עלי גם להתפלל על כך להחזיר את האבדה לבעליה.

ראיתי אצל הרב זילברשטיין מה דינה של מציאה שאני יודע שאם אחזירה לבעליה היא תגרום לו או לסביבתו נזק – למשל  סמים שמצאתי ?!

 ועונה על כך הרב – אלא אם  הכן יודעים בוודאות שהם יזיקו ויגרמו  נזק או אפילו חשש, והם אינם מיועדות לרפואה  (עיינו ערך קנאביס ) הרי שאין לך מצווה להחזיר , ועליך להיזהר בכך מאוד.(כתוב פניני חשוקי חמד עלון 97)  אולם אם אין חשש ברור שהיה עליך להחזיר.

למצוא אבדה ולהשיב אותה ולא להתעלם יש גם משמעות רוחנית

צוות יקר

יש לנו מצווה בימי אלול אלו לחפש כל אחד את אבדתו , ולהתפלל שנמצא את כל האבדות שאבדנו כל השנה – את המידות הטובות המעשים הטובים ולחזור אל מה שאנחנו. ועל זה נתפלל שנזכה להחזיר אבדותינו!

אך גם עלינו להתפלל שנחזיר מציאות שנמצא אנו לאחרים, קרי – לתלמידנו, שאבדו את דרכם או רצונם או מידתם ואנו מעוניינים להחזיר להם – וגם על זה נתפלל –     …..להשיב את אבדותיהם של בנינו , שאבדו בשנה שעברה ולפעמים זה להשיב את הבן עצמו.

בחודש אלול אנו עוסקים בהשבת אבדות … הכל נמצא בנו אבל הולך לאיבוד במשך השנה – בואו ננסה לחפש את האבדות כולם ולהשיבם לתלמידנו ויחד עם זה ניתן גם להתפלל על כך….

                                                                        בברכת שבת שלום

                                                                          הרב ספי שרמן